LP2985AIM5-2.7
Mfr.Part #
LP2985AIM5-2.7
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Packing Method :
Tape and Reel
Quiescent Current :
65μA
Lead Free :
Contains Lead
Output Voltage :
2.7V
Pin Count :
5
Accuracy :
2.5 %
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Dropout Voltage :
280mV
Output Voltage 1 :
2.7V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Input (Max) :
16V
PSRR :
45dB (1kHz)
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Number of Terminations :
5
Max Output Current :
150mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
No
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Min Input Voltage :
2.5V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
LP2985
Number of Regulators :
Radiation Hardening :
No
Length :
2.92mm
Datasheets
LP2985AIM5-2.7
Texas Instruments LP2985AIM5-2.7
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2985AIM5-2.7 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SC-74A, SOT-753 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. There are 5 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 5 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LP2985. There is a way of packing the regulator that is called TAPE AND REEL. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 150mA. It operates in the 65μA Quiescent Current state.
LP2985AIM5-2.7 Features
280mV dropout voltage