LP2985A-10DBVR
Mfr.Part #
LP2985A-10DBVR
Description
IC REG LINEAR 10V 150MA SOT23-5
Length :
2.9mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Dropout Voltage :
280mV
Height :
1.45mm
Quiescent Current :
850μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage 1 :
10V
Thickness :
1.2mm
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Pin Count :
Voltage - Input (Max) :
16V
Max Output Current :
150mA
Output Voltage :
10V
Surface Mount :
yes
Min Input Voltage :
2.2V
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Output Voltage Accuracy :
1 %
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FIXED
Accuracy :
1 %
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
Base Part Number :
LP2985
PSRR :
45dB (1kHz)
Number of Regulators :
JESD-609 Code :
e4
Number of Outputs :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Terminal Form :
Gull wing
Width :
1.6mm
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Enable
Datasheets
LP2985A-10DBVR
Texas Instruments LP2985A-10DBVR
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2985A-10DBVR] Overview
This high-quality linear voltage regulator, the LP2985A-10DBVR by Texas Instruments, is meticulously crafted to deliver exceptional performance and reliability in a compact SOT235 package. With a voltage output of 10V and a maximum current of 150mA, this integrated circuit (IC) is ideal for applications requiring precise voltage regulation in various electronic systems.
LP2985A-10DBVR Features
  • Output Voltage: 10V
  • Maximum Output Current: 150mA