LP2983AIM5-1.2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2983AIM5-1.2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Nom :
0.85V
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
5
Output Voltage Accuracy :
1 %
Number of Regulators :
Current - Output :
150mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
2.92mm
Output Type :
FIXED
Quiescent Current :
65μA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Outputs :
Output Voltage 1 :
1.2V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) :
16V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Contains Lead
Min Input Voltage :
2.2V
Base Part Number :
LP2983
Control Features :
Enable
Pin Count :
5
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
No
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Supply (Max) :
2mA
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
1.2V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
PSRR :
65dB (1kHz)
Dropout Voltage :
1V
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Datasheets
LP2983AIM5-1.2
Texas Instruments LP2983AIM5-1.2
Enable Fixed LP2983 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2983AIM5-1.2 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-74A, SOT-753 case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 150mA. A total of 5 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 5 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LP2983. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. It operates in the 65μA Quiescent Current state.
LP2983AIM5-1.2 Features
1V dropout voltage