LP2981IM5-3.3
Mfr.Part #
LP2981IM5-3.3
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Height :
1.45mm
Max Supply Voltage :
16V
Enable
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 days ago)
1
Output Voltage Accuracy :
2 %
Min Current Limit :
150mA
Min Input Voltage :
2.1V
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Terminal Form :
Gull wing
Thickness :
1.2mm
Output Configuration :
Positive
Length :
2.9mm
Accuracy :
2 %
Current Rating :
100A
REACH SVHC :
No SVHC
Nominal Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Supply Voltage :
4.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dropout Voltage :
200mV
Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage 1 :
3.3V
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
63dB (1kHz)
Surface Mount
Quiescent Current :
65μA
Output Voltage :
3.3V
Width :
1.6mm
Packing Method :
TR
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Max Output Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
100mA
Current - Supply (Max) :
1.7mA
Number of Regulators :
Datasheets
LP2981IM5-3.3
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2981IM5-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LP2981, Package / Case:SC-74A, SOT-753, Number of Pins:5, Voltage:3.3V, Number of Terminations:5, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, LP2981IM5-3.3 pinout, LP2981IM5-3.3 datasheet PDF, LP2981IM5-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2981IM5-3.3 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LP2981IM5-3.3
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments LP2981IM5-3.3 Overview
Introducing the LP2981IM5-3.3 from Texas Instruments, a cutting-edge linear voltage regulator designed to deliver precise and stable power regulation in a compact SOT235 package. This highly efficient integrated circuit (IC) is capable of providing a fixed output voltage of 3.3V with a maximum current of 100mA, making it ideal for a wide range of applications where reliable voltage regulation is crucial.
LP2981IM5-3.3 Features
  • Fixed Output Voltage: 3.3V
  • Maximum Output Current: 100mA
  • Low Dropout Voltage: 340mV at 100mA
  • Wide Input Voltage Range: 2.1V to 16V