LP2981-28DBVT
Mfr.Part #
LP2981-28DBVT
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Input Bias Current :
600μA
Output Voltage :
2.8V
Thickness :
1.2mm
Voltage - Input (Max) :
16V
Dropout Voltage :
200mV
Quiescent Current :
600μA
Min Input Voltage :
2.2V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Accuracy :
2 %
Output Voltage Accuracy :
2 %
Max Output Current :
100mA
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Length :
2.9mm
PSRR :
63dB (1kHz)
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Output Voltage 1 :
2.8V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
LP2981
Width :
1.6mm