LP2980ITPX-3.3
Mfr.Part #
LP2980ITPX-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1 OUTPUT PBGA5
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature TJ-Min :
-40°C
JESD-609 Code :
e0
Line Regulation-Max (%/V) :
0.0124%
Number of Terminations :
5
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Number of Outputs :
1
Output Voltage 1 :
3.3V
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PBGA-B5
Terminal Pitch :
0.254mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.12V
Terminal Form :
Ball
Input Voltage Absolute-Max :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Output Current1-Max :
0.05A