LP2980AIM5-3.1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2980AIM5-3.1
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
5
Output Voltage1-Max :
3.1775 V
Output Current1-Max :
0.05 A
Output Voltage1-Nom :
3.1 V
Reach Compliance Code :
Unknown
Package Shape :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Output Voltage1-Min :
3.0225 V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminals :
5
Seated Height-Max :
1.22 mm
Package :
Bulk
Width :
1.6 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Pitch :
0.95 mm
Product Status :
Active
Dropout Voltage1-Max :
0.225 V
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
JESD-609 Code :
e0
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Length :
2.92 mm
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
Series :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Datasheets
LP2980AIM5-3.1
National Semiconductor LP2980AIM5-3.1
  • Fixed Output Voltage: 3.1V
  • Low Dropout Voltage: 300mV @ 50mA
  • Low Quiescent Current: 75µA
  • High PSRR: 70dB @ 1kHz