LP2951-33D
Mfr.Part #
LP2951-33D
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC
Stock
83
In Stock :
83
Manufacturer :
Texas Instruments
JESD-609 Code :
e4
Min Input Voltage :
3.7V
Max Output Voltage :
3.333V
Control Features :
Enable
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
8
Min Output Voltage :
3.267V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Pin Count :
8
Adjustability :
FIXED/ADJUSTABLE
Reference Voltage :
1.252V
Dropout Voltage :
380mV
Packaging :
Tube
Accuracy :
1.4 %
Quiescent Current :
75µA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max) :
30V
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.235V 3.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Nominal Output Voltage :
3.3V
Width :
3.91mm
Height :
1.75mm
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 100mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Supply (Max) :
14mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Dropout Voltage1-Nom :
0.38V
Max Output Current :
100mA
Base Part Number :
LP2951
Number of Functions :
Output Voltage Accuracy :
1.4 %
Length :
4.9mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Configuration :
Positive
Thickness :
1.58mm
Datasheets
LP2951-33D
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2951-33D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:LP2951, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LP2951-33D pinout, LP2951-33D datasheet PDF, LP2951-33D amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2951-33D ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LP2951-33D
Enable Adjustable (Fixed) LP2951 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
LP2951-33D Overview
An Tube case is included with the delivery. There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case with the integrated voltage regulator. There are 8 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Adjustable (Fixed) is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C TJ degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. It has a total of 8 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 8 pins on the chip. It is LP2951 for this regulator, just for your information. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 100mA. It operates in the 75μA Quiescent Current state.
LP2951-33D Features
380mV dropout voltage