LP2950CDT-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2950CDT-3.3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Max Supply Voltage :
30V
Dropout Voltage1-Nom :
0.35V
Voltage Tolerance-Max :
2.4%
Quiescent Current :
75µA
Ambient Temperature Range High :
125°C
Max Output Current :
100mA
Radiation Hardening :
No
Length :
6.7056mm
Output Voltage Accuracy :
1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
3.3V
Operating Supply Voltage :
30V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Reference Voltage :
1.26V
Input Bias Current :
75µA
Base Part Number :
LP2950
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Width :
6.223mm
Current - Supply (Max) :
12mA
Number of Terminations :
2
Pin Count :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Nominal Output Voltage :
3.3V
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
1
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Pins :
3
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
Halogen Free :
Halogen Free
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Output Voltage 1 :
3.3V
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Input Voltage :
4.3V
Number of Regulators :
Min Output Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
2.29mm
Accuracy :
1 %
Packing Method :
Rail
Height :
2.51mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Number of Outputs :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
100mA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Dropout Voltage :
350mV