LP24-100B27
Mfr.Part #
LP24-100B27
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 2VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap :
No
Output Voltage 2 :
12V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 12V Series 24V
Pulse Electronics Corporation
Height - Seated (Max) :
16.51mm
VA Rating :
2 VA
Primary Rating :
DUAL 115V
Physical Dimension :
L47.62XB39.67XH16.51 (mm)
Surface Mount :
No
Secondary Winding(s) :
Dual
Height :
16.51mm
Product Status :
Active
Approval Agency :
UL; CSA
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Number of Secondary Winding :
2
Series :
Low Profile Plug-In
Width :
39.67mm
Termination Style :
PC Pin
Reach Compliance Code :
Compliant
Weight :
0.313lb 141.97g
Approvals :
UL; CSA
Size / Dimension :
47.63mm Lx39.67mm W
Center Tap Feature 1 :
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
2W
Output Current 2 :
0.1 A
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Isolation Voltage :
1500 V
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
2VA
Termination :
PC Pin
ECCN Code :
EAR99
Length :
47.62mm
Current - Output (Max) :
Parallel 200mA, Series 100mA
Primary Winding(s) :
Dual
Max Output Current :
100mA
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Type :
Semi-Toroidal
Output Current 1 :
0.2 A
Output Voltage 1 :
12V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Plug-In, Through Hole
Published :
Center Tap Feature 2 :
Voltage - Primary :
Package :
Bulk
Datasheets
LP24-100B27
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V