LP20-600B8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP20-600B8
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Max Output Current :
1.2A
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Pulse Electronics Corporation
Width :
50.8 mm
Max Power Dissipation :
12W
Secondary Configuration :
Dual
Secondary Winding(s) :
Dual
Approvals :
UL; CSA
Primary Rating :
DUAL 115V
Mounting :
Plug-In
Core Type :
Toroidal
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Lead Style :
Pin
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Center Tap Feature 1 :
No
Length :
63.5mm
Number of Secondary Winding :
2
Surface Mount :
No
Primary Side Connection :
Series, Parallel
Center Tap Feature 2 :
Center Tap :
Termination :
PC Pin
Approval Agency :
UL; CSA
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Product Status :
Active
Weight :
0.688lb 312.07g
Height - Seated (Max) :
27.05mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
50.8mm
High Potential :
1500 Vrms
Size / Dimension :
63.50mm Lx50.80mm W
Published :
Voltage - Primary :
VA Rating :
12 VA
Current - Output (Max) :
Parallel 1.2A, Series 600mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
27.05mm
Output Voltage 2 :
10V
Primary Configuration :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Low Profile Plug-In
Package :
Bulk
Type :
Semi-Toroidal
Isolation Voltage :
1500 V
Power - Max :
12VA
Output Voltage 1 :
10V
Output Current 1 :
1.2 A
Mount :
Plug-In, Through Hole
Output Current 2 :
0.6 A
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Factory Lead Time :
14 Weeks
Physical Dimension :
L63.5XB50.8XH27.05 (mm)
Transformer Type :
Laminated Transformer
Secondary Side Connection :
Series/Parallel
ECCN Code :
EAR99
Primary Winding(s) :
Datasheets
LP20-600B8
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V