LP18-135B105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP18-135B105
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 2VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Max Output Current :
135mA
Height - Seated (Max) :
16.51mm
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Length :
47.625mm
Output Voltage 1 :
9V
ECCN Code :
EAR99
Primary Winding(s) :
Dual
Approvals :
UL; CSA
Series :
Low Profile Plug-In
Primary Rating :
DUAL 115V
Center Tap :
No
Output Current 1 :
0.135 A
Width :
39.6748mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Voltage 2 :
9V
Termination Style :
PC Pin
Number of Secondary Winding :
2
Termination :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Max Power Dissipation :
2W
Height :
16.51mm
Current - Output (Max) :
Parallel 270mA, Series 135mA
Power - Max :
2VA
Isolation Voltage :
1500 V
Pulse Electronics Corporation
Center Tap Feature 2 :
No
Physical Dimension :
47.625mm X 39.6748mm X 16.51mm
Center Tap Feature 1 :
Mount :
Plug-In, Through Hole
Surface Mount :
Approval Agency :
UL; CSA
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Secondary Winding(s) :
Dual
Voltage - Primary :
Weight :
0.313lb 141.97g
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Semi-Toroidal
Size / Dimension :
47.63mm Lx39.67mm W
Package :
Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 9V Series 18V
Output Current 2 :
0.135 A
Datasheets
LP18-135B105
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V