LP120-100B20
Mfr.Part #
LP120-100B20
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Length :
63.5mm
Approvals :
UL; CSA
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Current - Output (Max) :
Parallel 200mA, Series 100mA
Output Voltage 2 :
60V
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Isolation Voltage :
1500 V
Size / Dimension :
63.50mm Lx50.80mm W
Max Output Current :
100mA
Center Tap Feature 2 :
No
Pulse Electronics Corporation
Center Tap Feature 1 :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Current 1 :
0.2 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
12W
Height :
27.05mm
Surface Mount :
Series :
Low Profile Plug-In
Published :
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Primary Winding(s) :
Dual
Voltage - Primary :
Type :
Semi-Toroidal
Center Tap :
Weight :
0.688lb 312.07g
Primary Rating :
DUAL 115V
Height - Seated (Max) :
27.05mm
Output Voltage 1 :
60V
Reach Compliance Code :
Compliant
Approval Agency :
UL; CSA
Product Status :
Active
Secondary Winding(s) :
Dual
VA Rating :
12 VA
Mount :
Plug-In, Through Hole
Output Current 2 :
0.1 A
Mounting Type :
Through Hole
Physical Dimension :
L63.5XB50.8XH27.05 (mm)
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 60V Series 120V
Width :
50.8mm
Power - Max :
12VA
Package :
Termination :
PC Pin
Number of Secondary Winding :
2
Datasheets
LP120-100B20
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V