LO T676-R2S2-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LO T676-R2S2-24
Manufacturer
ams OSRAM
Package / Case
2-PLCC
Datasheet
Download
Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Wavelength - Dominant :
606nm
Lens Style :
Round with Flat Top
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Size :
2.40mm Dia
Supplier Device Package :
2-PLCC
Color :
Orange
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Millicandela Rating :
210mcd
Viewing Angle :
120°
Series :
TOPLED®
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lens Transparency :
Clear
Lens Color :
Colorless
Height (Max) :
2.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wavelength - Peak :
610nm
Package / Case :
Size / Dimension :
3.20mm Lx2.80mm W