LM76002RNPT
Mfr.Part #
LM76002RNPT
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
30-WFQFN Exposed Pad
Description
IC REG BUCK ADJ 2.5A 30WQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Synchronous Rectifier :
yes
Height :
800μm
Current - Output :
2.5A
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
60V
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Input Voltage-Nom :
24V
Package / Case :
30-WFQFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1V
Output Voltage :
57V
Function :
Step-Down
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
LM76002
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Pins :
30
Number of Terminations :
30
Frequency - Switching :
300kHz~2.2MHz
Length :
6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
QUAD
Output Type :
Adjustable
Control Mode :
CURRENT-MODE
Control Technique :
PULSE FREQUENCY MODULATION
Thickness :
750μm
JESD-609 Code :
e3
Width :
4mm
Voltage - Input (Min) :
3.5V