LM46000PWPR
Mfr.Part #
LM46000PWPR
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 16HTSSOP
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1V
Length :
5mm
Number of Terminations :
16
Control Mode :
CURRENT-MODE
Pbfree Code :
yes
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Configuration :
Positive
Quiescent Current :
24μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Function :
Step-Down
Voltage - Input (Min) :
3.5V
Thickness :
1mm
JESD-609 Code :
e4
Height :
1.2mm
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Output Voltage :
3.3V
Max Output Voltage :
28V
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Base Part Number :
LM46000
Number of Pins :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Output Voltage :
1V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Input Voltage-Nom :
24V
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
Adjustable
Package / Case :
Width :
4.4mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
60V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Synchronous Rectifier :
yes
Frequency - Switching :
200kHz~2.2MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Topology :
Buck
Datasheets
LM46000PWPR
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM46000PWPR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Base Part Number:LM46000, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, LM46000PWPR pinout, LM46000PWPR datasheet PDF, LM46000PWPR amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments LM46000PWPR ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.