LM4140CCM-2.5
Mfr.Part #
LM4140CCM-2.5
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Voltage Reference
Terminal Pitch :
1.27mm
Temp Coef of Voltage-Max :
10 ppm/°C
Output Voltage :
2.5V
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tube
Reference Type :
1
Voltage - Input :
1.8V~5.5V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Functions :
1
Pin Count :
8
Number of Terminations :
8
Pbfree Code :
No
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Max Input Voltage :
5.6V
Max Output Current :
8mA
Length :
4.9mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dropout Voltage :
160mV
Terminal Form :
Gull wing
Quiescent Current :
230μA
Nominal Supply Current :
265μA
Height Seated (Max) :
1.75mm
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Max Output Voltage :
2.5V
Number of Pins :
Reference Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LM4140
Min Output Voltage :
2.5V
Trim/Adjustable Output :
Lead Free :
Contains Lead
Supply Voltage :
5V
Min Input Voltage :
1.8V
Operating Supply Current :
375µA
Width :
3.9mm
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
2.2μVp-p
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Output Type :
FIXED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Datasheets
LM4140CCM-2.5
Introducing Voltage Reference Texas Instruments LM4140CCM-2.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:8, Base Part Number:LM4140, LM4140CCM-2.5 pinout, LM4140CCM-2.5 datasheet PDF, LM4140CCM-2.5 amp .Beyond Voltage Reference Texas Instruments LM4140CCM-2.5 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.