LM4130AIM5X-2.5
Mfr.Part #
LM4130AIM5X-2.5
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC VREF SERIES 0.05% SOT23-5
Voltage Reference
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Output Type :
FIXED
Voltage - Input :
2.9V~6V
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Outputs :
1
Mount :
Surface Mount
Current - Supply :
90μA
Number of Terminations :
5
Quiescent Current :
75µA
Output Voltage :
2.5V
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Output :
20mA
Number of Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Tolerance :
±0.05%
Trim/Adjustable Output :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.9V
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
2.92mm
Base Part Number :
LM4130
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.953mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Noise - 0.1Hz to 10Hz :