LM4050BEM3-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4050BEM3-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
LM4050-N 50PPM/C PRECISION MICRO
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Output Voltage-Max :
2.505V
Height Seated (Max) :
1.12mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
2.92mm
JESD-609 Code :
e3
Trim/Adjustable Output :
No
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage Tolerance-Max :
0.2%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
3
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Packaging :
Strip
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
Output Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Temperature Grade :
Automotive
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Package / Case :
SOT-23-3
Terminal Position :
Dual
Output Voltage-Min :
2.495V
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Coefficient :
20 ppm/°C
Datasheets
LM4050BEM3-2.5
Texas Instruments LM4050BEM3-2.5
Voltage Reference Texas Instruments LM4050BEM3-2.5 Overview
The Texas Instruments LM4050BEM3-2.5 Voltage Reference is an exceptionally stable, precision micro-power voltage reference. This device offers a fixed 2.5V output with a tight stability of 50ppm/°C over the entire industrial temperature range. Designed for high-reliability applications requiring an accurate voltage reference that can operate under diverse conditions, this component ensures minimal deviation due to temperature changes, supply variations, or load conditions. The Voltage Reference Texas Instruments LM4050BEM3-2.5 is ideal for integration into critical signal conditioning and power management circuits where precision is paramount.
LM4050BEM3-2.5 Features
  • Fixed 2.5V output with a precision of ±0.1%
  • Temperature coefficient of 50 ppm/°C ensures reliable performance across a range of environmental conditions.