LM4040DIM3-2.5
Mfr.Part #
LM4040DIM3-2.5
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT23-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
e3
Number of Channels :
Output Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
3
Terminal Pitch :
0.95mm
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
260
Min Output Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Outputs :
1
Noise - 10Hz to 10kHz :
Length :
2.92mm
Tolerance :
±1%
Reference Voltage :
2.5V
Max Output Current :
15mA
Current - Cathode :
70µA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA