LM4040CIM3-2.5
Mfr.Part #
LM4040CIM3-2.5
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
1 (Unlimited)
Max Output Current :
15mA
e3
Noise - 10Hz to 10kHz :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Terminations :
3
Reference Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
1.12mm
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
2.5V
Trim/Adjustable Output :
No
Temp Coef of Voltage-Max :
100 ppm/°C
Terminal Position :
Dual
Reference Type :
Shunt
Terminal Pitch :
0.95mm
Min Output Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Cathode :
65μA
Tolerance :
±0.5%
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
Length :
2.92mm