LM4040C25ILP
Mfr.Part #
LM4040C25ILP
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Supply Voltage :
5V
Shunt
Number of Pins :
3
Height :
5.34mm
FIXED
Min Output Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
6 Weeks
Radiation Hardening :
No
Width :
4.3mm
Thickness :
3.6mm
Weight :
213.188414mg
LM4040
Max Output Current :
15mA
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pin Count :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Output Voltage :
2.5V
Terminal Position :
BOTTOM
Temp Coef of Voltage-Max :
150 ppm/°C
Reference Voltage :
2.5V
Length :
4.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Terminal Pitch :
1.27mm
Surface Mount :
Noise - 10Hz to 10kHz :
35μVrms
Current - Cathode :
80μA
Max Output Voltage :
2.5V