LM4040C25FTA
Mfr.Part #
LM4040C25FTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Reference
Output Voltage-Max :
2.5125V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Output :
15mA
Length :
2.92mm
Temp Coef of Voltage-Max :
100 ppm/°C
Pin Count :
3
Height Seated (Max) :
1.12mm
JESD-609 Code :
e3
Trim/Adjustable Output :
No
Output Voltage-Min :
2.4875V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current - Cathode :
68μA
Tolerance :
±0.5%
Width :
1.3mm
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
FIXED
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Noise - 10Hz to 10kHz :
yes
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Terminations :
3
Datasheets
LM4040C25FTA
Diodes Incorporated LM4040C25FTA
Voltage Reference Diodes Incorporated LM4040C25FTA Overview
The LM4040C25FTA from Diodes Incorporated is a high-precision voltage reference IC, designed to offer stable and reliable performance in a compact SOT23 package. This device features an impressive accuracy level, maintaining a tight 0.5% tolerance. Its ability to provide a fixed 2.5V output under varying input conditions and load changes makes it an indispensable component in precision circuit applications. The robustness and versatility of the LM4040C25FTA, combined with its low dynamic impedance and excellent temperature stability, position it as an ideal choice for critical system voltage monitoring and control in commercial and industrial products.
LM4040C25FTA Features
  • Shunt Voltage Reference IC
  • Output voltage: 2.5V
  • Accuracy: ±0.5% at 25°C