LM4040AEX3-2.5
Mfr.Part #
LM4040AEX3-2.5
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
PRECISION MICROPOWER SHUNT VREF
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Width :
1.25mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
1.1mm
Temp Coef of Voltage-Max :
100 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.65mm
Current - Cathode :
65μA
3
Output Voltage-Max :
2.5025V
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
FIXED
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Noise - 10Hz to 10kHz :
35μVrms
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage-Min :
2.4975V
HTS Code :
Length :
2mm
Output Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
3
Current - Output :
15mA