LM3S8530-EQC50-A2
Mfr.Part #
LM3S8530-EQC50-A2
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Length :
14.2mm
Supply Voltage :
2.5V
Address Bus Width :
8
Pin Count :
100
Program Memory Size :
96KB 96K x 8
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
100
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
Base Part Number :
LM3S8530
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Has ADC :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Number of Terminations :
Terminal Position :
QUAD
Number of ADC Channels :
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
6
Packaging :
Tray
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
50MHz
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Memory Size :
96kB
Lead Free :
Contains Lead
Watchdog Timer :
RAM Size :
64K x 8
DMA Channels :
Number of I/O :
35
Number of UART Channels :
1
Package / Case :
100-LQFP
Operating Supply Voltage :
3.3V