LM3S6911-EQC50-A2T
Mfr.Part #
LM3S6911-EQC50-A2T
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PWM Channels :
Number of Pins :
100
Supply Voltage :
2.5V
Pin Count :
100
Number of UART Channels :
3
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
Number of ADC Channels :
Base Part Number :
LM3S6911
Frequency :
50MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Operating Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
64K x 8
Interface :
Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Terminal Finish :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Memory Size :
256KB
Connectivity :
Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Package / Case :
100-LQFP
Number of Timers/Counters :
6
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Length :
14mm