LM3S2950-EQC50-A2
Mfr.Part #
LM3S2950-EQC50-A2
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Microcontrollers
Number of UART Channels :
3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
100
PWM Channels :
yes
Number of ADC Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
14.2mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
60
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
QUAD
Watchdog Timer :
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Memory Size :
256KB
RAM Size :
64K x 8
Has ADC :
Number of Pins :
100
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Data Bus Width :
32b
Package / Case :
100-LQFP
Number of Timers/Counters :
6
Base Part Number :
LM3S2950
Frequency :
50MHz
Pbfree Code :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Interface :
CAN, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Supply Voltage :
2.5V
Pin Count :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mount :
Flash
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Core Architecture :
ARM
Datasheets
LM3S2950-EQC50-A2
Texas Instruments LM3S2950-EQC50-A2
Microcontrollers Texas Instruments LM3S2950-EQC50-A2 Overview
LM3S2950-EQC50-A2 Features
  • 32-bit ARM Cortex-M3 core offering up to 50 MHz of processor speed.