LM385Z-2.5
Mfr.Part #
LM385Z-2.5
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC VREF SHUNT 3% TO92-3
Manufacturer :
onsemi
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Output Type :
FIXED
Max Output Voltage :
2.5V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Output Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LM385
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Trim/Adjustable Output :
No
Tolerance :
±3%
JESD-609 Code :
e3
Lead Free
Current - Cathode :
30µA
Reference Type :
Shunt
Weight :
4.535924g
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Width :
4.19mm
Max Output Current :
20mA
Output Voltage :
2.5V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
20mA
Length :
5.2mm
Mount :
Through Hole
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Temperature Coefficient :
80ppm/°C Typical
Number of Outputs :
1
Terminal Pitch :
1.27mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Position :
BOTTOM
Height :
5.33mm
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
LM385Z-2.5
onsemi LM385Z-2.5
Voltage Reference onsemi LM385Z-2.5 Overview
LM385Z-2.5 Features
  • Integrated voltage reference shunt circuit
  • 3% voltage tolerance for accurate regulation