LM385BD-2.5R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM385BD-2.5R2
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Reference
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Cathode :
30µA
Base Part Number :
LM385B
Height :
1.5mm
Max Output Current :
20mA
Length :
5mm
Trim/Adjustable Output :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
80ppm/°C Typical
Number of Channels :
1
Current Rating :
20mA
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 hours ago)
Tolerance :
±1.5%
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Pins :
8
Pin Count :
8
Radiation Hardening :
No
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Reference Type :
Shunt
Min Output Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Reference Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Max Output Voltage :
2.5V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Width :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Halogen Free :
Halogen Free
Output Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Functions :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
LM385BD-2.5R2
Introducing Voltage Reference onsemi LM385BD-2.5R2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LM385B, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:8, LM385BD-2.5R2 pinout, LM385BD-2.5R2 datasheet PDF, LM385BD-2.5R2 amp .Beyond Voltage Reference onsemi LM385BD-2.5R2 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi LM385BD-2.5R2
[Voltage Reference onsemi LM385BD-2.5R2] Overview
LM385BD-2.5R2 Features
  • Precision voltage reference with a tight tolerance of 1.5%