LM285D-2.5G
Mfr.Part #
LM285D-2.5G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Reference
Max Output Current :
20mA
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Trim/Adjustable Output :
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Pins :
8
Output Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
8
Factory Lead Time :
4 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Halogen Free :
Halogen Free
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±1.5%
Base Part Number :
LM285
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
1.27mm
Min Output Voltage :
2.5V
Reference Voltage :
2.5V
Max Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
10A
Current - Cathode :
30µA
Dual
Reference Type :
Shunt
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Height :
1.5mm
Number of Functions :
1
Pin Count :
Length :
5mm
Width :
4mm
Temperature Coefficient :
80ppm/°C Typical
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Datasheets
LM285D-2.5G
Introducing Voltage Reference onsemi LM285D-2.5G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Base Part Number:LM285, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LM285D-2.5G pinout, LM285D-2.5G datasheet PDF, LM285D-2.5G amp .Beyond Voltage Reference onsemi LM285D-2.5G ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi LM285D-2.5G
Voltage Reference onsemi LM285D-2.5G Overview
LM285D-2.5G Features
  • Precision shunt-type voltage reference
  • 1.5% accuracy for dependable performance