LM2673LD3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2673LD3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 5.4
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
14-VDFN Exposed Pad
Input Voltage (Max) :
40V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Pin Count :
14
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Switching Frequency-Max :
280kHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Height Seated (Max) :
1mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Input Voltage (Min) :
8V
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Pitch :
0.8mm
Output Current-Max :
5.4A
Width :
5mm
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-N14
Temperature Grade :
Automotive
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Terminations :
14
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Switcher Configuration :
Buck
Terminal Form :
NO LEAD
Pbfree Code :
No
Datasheets
LM2673LD3.3
National Semiconductor LM2673LD3.3
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers National Semiconductor LM2673LD3.3 Overview
The National Semiconductor LM2673LD3.3 is a high-performance, voltage-mode switching regulator specifically designed for demanding applications that require efficient power management. This advanced component is optimized to provide a stable and reliable 3.3V output through an efficient switching architecture, minimizing heat generation and enhancing overall system reliability. The LM2673LD3.3's compact design and powerful functionality make it an ideal choice for engineers and professionals seeking a robust power supply solution for their electronic devices.