LM2576HVS-12
Mfr.Part #
LM2576HVS-12
Manufacturer
UTD Semiconductor
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
TO-263 DC-DC CONVERTERS ROHS
Manufacturer :
UTD Semiconductor
Voltage - Input (Max) :
60V
Operating Supply Voltage :
60V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Width :
8.42mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Efficiency :
88 %
Quiescent Current :
5mA
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Length :
10.16mm
Voltage - Input (Min) :
4V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Single
Frequency - Switching :
52kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
5
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 days ago)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Pins :
5
Input Voltage-Nom :
25V
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
4.83mm
Base Part Number :
LM2576
No
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Output Voltage :
12V
Max Output Current :
3A
Packaging :
Tube
Function :
Step-Down
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Thickness :
4.58mm
Datasheets
LM2576HVS-12
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2576HVS-12 Overview
As a result of the use of the Tube package, the performance of this voltage regulator is optimized. As you can see, this harley voltage regulator contains 5 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. Space-saving TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. The voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting hole. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. 52kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4V is required for this voltage regulator to operate. The maximum input voltage of voltage regulator is 60V. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 25V is provided. DC/DC regulators such as this one belong to the LM2576 family of products. Voltage of voltage regulator can be delivered at 12V volts. In order to operate voltage regulator, there are 5 pins that must be connected. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 3A A. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the SIMPLE SWITCHER® family of voltage regulators, is what we are describing here. DC-DC switching regulator with 60V supply voltage. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 5mA A of quiescent current.
LM2576HVS-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 235
5 pins
Operating supply voltage of 60V