LLXND4040TKL1R5NDG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLXND4040TKL1R5NDG
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 2.4A 44.4MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±30%
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Series :
LLXN
DC Resistance (DCR) :
37mOhm
Brand :
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Shielding :
Shielded
Product :
Power Inductors
Features :
Material - Core :
Ferrite
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current Rating (Amps) :
2.4 A
Ratings :
Mounting Style :
PCB Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Power Inductors - SMD
Type :
Wirewound
Inductance :
1.5 µH
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat) :
3.3A
Product Type :
Fixed Inductors
Datasheets
LLXND4040TKL1R5NDG
TAIYO YUDEN LLXND4040TKL1R5NDG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD