LLXBD4040TKL2R2M
Mfr.Part #
LLXBD4040TKL2R2M
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 1.44A 72MOHM SMD
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Current Rating (Amps) :
1.44 A
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
2.7A
Frequency - Self Resonant :
52MHz
Inductance :
2.2 µH
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Datasheets
LLXBD4040TKL2R2M
TAIYO YUDEN LLXBD4040TKL2R2M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD