LLXBD4040MKL6R8M
Mfr.Part #
LLXBD4040MKL6R8M
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Description
FIXED IND 6.8UH 840MA 216MOHM SM
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
900mA
Frequency - Self Resonant :
35MHz
Inductance :
6.8 µH
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Current Rating (Amps) :
840 mA
Datasheets
LLXBD4040MKL6R8M
TAIYO YUDEN LLXBD4040MKL6R8M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD