LLCNB1608HKTR56MD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLCNB1608HKTR56MD
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 2.6A 55MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
2.6 A
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance :
560 nH
Type :
Multilayer
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
2.7A
Q @ Freq :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
LLCN
Frequency - Self Resonant :
Termination Style :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Metal
Product :
Power Inductors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
RoHS :
Details
Product Category :
Power Inductors - SMD
Datasheets
LLCNB1608HKTR56MD
TAIYO YUDEN LLCNB1608HKTR56MD
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD