LLCNB1608HKTR24MD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLCNB1608HKTR24MD
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 240NH 3.7A 24MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
240 nH
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Product Type :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Material - Core :
Metal
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Active
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Current Rating (Amps) :
3.7 A
Type :
Multilayer
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
4.3A
Series :
LLCN
Product :
Power Inductors
Datasheets
LLCNB1608HKTR24MD
TAIYO YUDEN LLCNB1608HKTR24MD
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD