LJ4008V8TP
Mfr.Part #
LJ4008V8TP
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Description
TRIAC ALT 8A 400V TO-251 V-PAK
Thyristors - TRIACs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tube
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
70A 84A
Current - Hold (Ih) (Max) :
25mA
Voltage - Off State :
400V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
Series :
LJxx08xx
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A