LH1505AACTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LH1505AACTR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
8-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-250V
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Solid State Relays
Package / Case :
8-SMD (0.300, 7.62mm)
Load Current :
120mA
Number of Pins :
8
Termination Style :
Gull wing
Voltage - Load :
0V~250V
Output Type :
AC, DC
Max Output Voltage :
250V
Radiation Hardening :
No
Published :
2016
Input Current :
50mA
Series :
LH1505
Output Current :
130mA
Isolation Voltage :
5.3kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination :
Gull wing
Circuit :
SPST-NO (1 Form A) x 2
Max Input Current :
50mA
Relay Type :
Relay
Max Operating Temperature :
85°C
Max Input Voltage :
1.45V
Resistance :
15Ohm
Max Output Current :
130mA
On-State Resistance (Max) :
15Ohm
Throw Configuration :
DPST
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input :
1.26VDC
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
LH1505AACTR
Introducing Solid State Relays Vishay LH1505AACTR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SMD (0.300, 7.62mm), Number of Pins:8, Circuit:SPST-NO (1 Form A) x 2, Mounting Type:Surface Mount, LH1505AACTR pinout, LH1505AACTR datasheet PDF, LH1505AACTR amp .Beyond Solid State Relays Vishay LH1505AACTR ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay LH1505AACTR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V