LFSC3GA80E-7FF1704C
Mfr.Part #
LFSC3GA80E-7FF1704C
Package / Case
1704-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 904 I/O 1704FCBGA
Width :
42.5mm
Height Seated (Max) :
3.25mm
Base Part Number :
LFSC3GA80
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
0.95V~1.26V
Number of Outputs :
904
Length :
42.5mm
Supply Voltage :
1.2V
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of CLBs :
308
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Cells :
Not Qualified
Clock Frequency :
1000MHz
Number of I/O :
904
RAM Size :
710kB
Package / Case :
1704-BBGA, FCBGA
Published :
3.25mm mm FPGAs SC Series 1704-BBGA, FCBGA 1mm mm
LFSC3GA80E-7FF1704C Overview
In the 1704-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 904 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 80000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 0.95V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The SC Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. A total of 904 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 5816320 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number LFSC3GA80, which is its base part number. It is crucial that the RAM si710kBe of this FPGA module reaches 710kB so that the program can run normally. In order to make it work, 1704 pins have been designed. A total of 20000 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. There is a 1.21.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. It usually uses a 1000MHz crystal. For its architecture, 308 CLB modules are used. During the construction of the building block, there are 80100 logic cells used.