LFSC3GA80E-5FF1704I
Mfr.Part #
LFSC3GA80E-5FF1704I
Package / Case
1704-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 904 I/O 1704FCBGA
RAM Size :
710kB
Surface Mount
Number of Logic Cells :
Base Part Number :
LFSC3GA80
Width :
42.5mm
Supply Voltage :
1.2V
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Clock Frequency :
1000MHz
Terminal Pitch :
1mm
Number of Pins :
Package / Case :
1704-BBGA, FCBGA
Number of Outputs :
904
Voltage - Supply :
0.95V~1.26V
Length :
42.5mm
SC
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height Seated (Max) :
3.25mm
Number of I/O :
904
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
Number of CLBs :
308
3.25mm mm FPGAs SC Series 1704-BBGA, FCBGA 1mm mm
LFSC3GA80E-5FF1704I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1704-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 904 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 80000 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.95V~1.26V , at which it runs. The SC series FPGA is a type of FPGA that belongs to the SC family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~105°C TJ range. This device is equipped with 904 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. A device like this one offers 5816320 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number LFSC3GA80 as a base. This FPGA module has a RAM si710kBe of 710kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 1704 pins on the board. A total of 20000 LABs/CLBs make up this FPGA array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1000MHz in order to do its work. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system. For the building block, it encompasses 80100 logic cells that make up the logic circuit.