LFECP10E-4Q208I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LFECP10E-4Q208I
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 147 I/O 208QFP
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Pbfree Code :
No
Total RAM Bits :
RAM Size :
34.5kB
Package / Case :
208-BFQFP
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Operating Supply Voltage :
1.2V
Number of Pins :
208
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
1.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Frequency :
378MHz
Packaging :
Tray
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Memory Size :
39.6kB
Published :
Length :
28mm
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
147
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.48 ns
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
208
Power Supplies :
1.21.2/3.33.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
ECP
Width :
28mm
Number of Logic Blocks (LABs) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Pin Count :
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Outputs :
147
Height Seated (Max) :
4.1mm
Base Part Number :
LFECP10
Datasheets
LFECP10E-4Q208I
1.2V V 4.1mm mm 39.6kB B FPGAs ECP Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
LFECP10E-4Q208I Overview
In the 208-BFQFP package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 147 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 10200 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The ECP Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 147 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 208 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 282624 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number LFECP10, which is its base part number. It is crucial that the RAM si34.5kBe of this FPGA module reaches 34.5kB so that the program can run normally. In order to make it work, 208 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. There is a 1.21.2/3.33.3V power supply that is required to operate it. With a total of 208 pins, it is equipped with a high level of security. A basic building block of this system consists of 1280 logic blocks (LABs). For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 39.6kB. It is possible to achieve a speed of up to 378MHz with this FPGA.