LFE2-12E-5FN256C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LFE2-12E-5FN256C
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
256-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 193 I/O 256FBGA
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Supply Voltage :
1.2V
Radiation Hardening :
No
Number of Macro Cells :
6000
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Logic Elements/Cells :
12000
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Frequency :
311MHz
ECCN Code :
EAR99
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of I/O :
193
Series :
ECP2
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of LABs/CLBs :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
RAM Size :
27.6kB
Width :
17mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
JESD-609 Code :
e1
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
256-BGA
Terminal Form :
Ball
Length :
17mm
Packaging :
Tray
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1mm
Number of Outputs :
193
Memory Size :
30.6kB
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.358 ns
Total RAM Bits :
Number of Pins :
256
Published :
Operating Supply Voltage :
1.2V