LF10WBRB-12S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LF10WBRB-12S
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
12
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Material :
ZINC ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
30V
Current Rating :
2A
Mixed Contacts :
No
Published :
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Feature :
Shielded
Filter Feature :
IEC Conformance :
Voltage - Rated DC :
42V
Ratings :
Dust Tight, IP67, IP68, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Body Material :
Polyphenylene
Shell Size - Insert :
10
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Series :
LF
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Solder Cup
MIL Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Orientation :
Keyed
Applications :
Industrial, Telecommunications
Contact Material :
Phosphor Bronze
Coupling Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Tray
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Datasheets
LF10WBRB-12S
Hirose LF10WBRB-12S
Receptacle, Female Sockets Zinc Alloy Panel Mount 12 Positions Solder Cup Gold Nickel Tray Keyed Bayonet Lock
LF10WBRB-12S Overview
LF10WBRB-12S Features
LF series
LF10WBRB-12S Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
LF10WBRB-12S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER