LF10WBP-4S(03)
Mfr.Part #
LF10WBP-4S(03)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Zinc Alloy, Black Chrome
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Free Hanging
Series :
LF
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating :
10A
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Published :
Voltage - Rated :
125VAC/DC
Shell Size - Insert :
10
Shell Material :
ZINC ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Feature :
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Color :
Black, Brown
Termination :
Solder Cup
Applications :
Industrial, Telecommunications
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Orientation :
Keyed
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
LF10WBP-4S(03)
Plug, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Bayonet Lock
LF10WBP-4S(03) Overview
LF10WBP-4S(03) Features
LF series
LF10WBP-4S(03) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
LF10WBP-4S(03) Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER