LES20A24-3V3EJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LES20A24-3V3EJ
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 100W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Published :
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Factory Lead Time :
16 Weeks
Efficiency :
90%
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Input (Max) :
36V
Mounting Type :
Through Hole
Input Voltage-Nom :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Terminal Form :
PIN/PEG
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.19 H 58.4mmx22.9mmx4.8mm
Series :
Typhoon (100W)
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Control Features :
Enable, Active High
Voltage - Input (Min) :
18V
Current - Output (Max) :
20A
Voltage - Isolation :
2.25kV
Type :
Isolated Module
Output Power :
100W
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
3.3V
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Terminations :
8
Output Voltage :
3.3V