LED60W-043
Mfr.Part #
LED60W-043
Description
LED DRIVER CV AC/DC 43V 1.4A
Approval Agency :
CE, cULus
Size / Dimension :
7.25Lx2.81W x 1.83 H 184.0mmx71.3mmx46.5mm
Width :
71.374mm
Feature :
OCP, OVP, SCP
Current - Output (Max) :
1.4A
Type :
Constant Voltage
Power (Watts) :
60W
Published :
Termination :
Wire Leads
Length :
184.15mm
Efficiency :
91%
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
LED-60W
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Height :
46.482mm
Max Output Current :
1.4A
Number of Outputs :
1
Min Operating Temperature :
-30°C
Ratings :
IP66
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Max Power Dissipation :
60W
Topology :
AC DC Converter
Mount :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
65°C
Voltage - Output :
43V
Datasheets
LED60W-043
Thomas Research Products LED60W-043
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR