LE33CZ-AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LE33CZ-AP
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage Accuracy :
2 %
Max Output Current :
100mA
Number of Regulators :
1
Packing Method :
Ammo Pack
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Quiescent Current :
3mA
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
3
Input Bias Current :
1.5mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Pin Count :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 100mA
Base Part Number :
LE33
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
BOTTOM
Dropout Voltage :
200mV
Number of Functions :
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage :
3.3V
Number of Pins :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Max) :
18V
Input Voltage (Min) :
4V
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
1mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
80dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Voltage 1 :
3.3V