LD49100PU25RY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD49100PU25RY
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Accuracy :
±2%
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Pin Count :
6
Number of Regulators :
1
Supplier Device Package :
6-DFN (3x3)
Voltage - Output (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
Automotive, AEC-Q100
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Output Configuration :
Positive
Output Current :
1 A
Package Type :
DFN
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Quiescent Current :
200 uA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Supply (Max) :
300 µA
Load Regulation :
0.001 %/mA
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
1
Polarity :
Positive
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Product Status :
Active
Dropout Voltage :
200 mV
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
LD49100
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Control Features :
Enable
Output Voltage :
0.8 → 4.5 V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Current - Output :
1A
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 1A
Datasheets
LD49100PU25RY
STMicroelectronics LD49100PU25RY
[Voltage Regulators - Linear] STMicroelectronics LD49100PU25RY Overview
With a fixed output voltage of 2.5V and a maximum output current of 1A, this device ensures consistent power delivery for your circuits. Its compact 6DFN package makes it suitable for space-constrained designs, allowing for efficient integration into your electronic systems.
LD49100PU25RY Features
  • Fixed Output Voltage: 2.5V
  • Maximum Output Current: 1A