LD39030SJ28R
Mfr.Part #
LD39030SJ28R
Package / Case
4-UFBGA, FCBGA
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA 4FLIPCHIP
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
Base Part Number :
LD39030
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Radiation Hardening :
No
Output Voltage 1 :
2.8V
Dropout Voltage :
200mV
PSRR :
62dB (1kHz ~ 10kHz)
Mount :
Enable
Lead Free :
Lead Free
Current - Supply (Max) :
85μA
Output Voltage :
2.8V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Pins :
4
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Min Input Voltage :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
4-UFBGA, FCBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Accuracy :
2 %
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Width :
0.788mm
Operating Supply Current :
40μA
Output Type :
FIXED
Quiescent Current :
50μA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
0.788mm
Number of Terminations :
4
Tolerance :
2%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Ball
Height Seated (Max) :
0.6mm
Max Output Current :
300mA
Datasheets
LD39030SJ28R
STMicroelectronics LD39030SJ28R
[Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics LD39030SJ28R] Overview
Introducing the LD39030SJ28R, an innovative linear voltage regulator meticulously crafted by STMicroelectronics, a pioneer in semiconductor technology. This small yet powerful integrated circuit is designed to deliver a stable output voltage of 2.8V with a current rating of 300mA, ensuring reliable and consistent performance in various electronic applications.
LD39030SJ28R Features
  • Stable output voltage of 2.8V
  • High current rating of 300mA